Create an account to let us notify you of jobs like this one
Job Description

Job Responsibilities

Har du tidigare arbetat som mätningsingenjör, borrledare, service tekniker, verkstadstekniker/ingenjör eller liknande och vill pröva på nya utmaningar?

Är du både ordningsam och praktiskt lagd och gillar att även ha möjlighet att jobba ute i fält - då är detta ett jobb för dig!

Vi behöver stärka vårt team med en tekniskt duktig person som kan ansvara för vårt lager och fältförråd i Spånga. I arbetet ingår att kalibrera och göra enklare lagning/modifikationer av instrument men också många mer administrativa arbetsuppgifter såsom att hantera och skicka utrustning till våra kunder, följa upp och se till att all logistik och leveranser fungerar inom uppdragen samt att se till att det finns ett fullgott faktureringsunderlag avseende uthyrd och eller såld utrustning.

Att arbeta på Geometrik innebär ett roligt och omväxlande arbete. Utöver ansvaret för vårt lager och fältförråd ingår det också i arbetsuppgifterna att vara med tillsammans med övriga teamet ute i fält och göra enklare geotekniska/bergtekniska mätningar i våra projekt främst inom Stockholmsregionen, men vid behov även i andra delar av Sverige och Norden.

För att passa i rollen är du en person som är ordningsam och noggrann och tycker om att strukturera och hålla ordning på saker. Du bör även vara händig och nyfiken på att lära dig hur våra tekniska system och mätutrustningar fungerar för att kunna kalibrera och laga instrument. Andra viktiga egenskaper är att du har en positiv grundattityd, är social och bra på att samarbeta liksom att arbeta självständigt. Viss jourberedskap kan förekomma i tjänsten liksom periodvis resor inom Sverige och ibland även inom Norden.

Arbetsuppgifter:

* Ansvara för vårt lager och fältförråd och se till att det är ordning och reda i lokalerna men även att ha en översikt och kontroll över vad som finns i lager och förråd avseende material och instrument

* Kalibrera och göra mindre enklare lagningar av utrustning vid behov alternativt sända utrustning till leverantör eller verkstad för lagning

* Sköta administrationen/logistiken avseende hanteringen och leveransen av mätutrustningen samt följa upp och se till att all logistik och leverans fungerar inom uppdragen samt att se till att det finns bra faktureringsunderlag avseende uthyrd och/eller såld utrustning

* Medverka i fältarbetet och göra enklare mätningar

Job Requirements

Erfarenhet och utbildning:

* Grundläggande teknisk kompetens och utbildning; gymnasieutbildning, yrkesutbildning tex Nackademin, Bergskolan eller liknande

* Kan formulera dig bra muntligt och skriftligt på svenska och god engelsk förståelse

* Har goda egenskaper i Microsoft office

Personliga egenskaper:

* Ett genuint och starkt intresse för teknik i allmänhet

* Vara praktiskt lösningsorienterad och intresserad av att lösa tekniska problem

* Stresstålig och med stor ansvarskänsla, engagemang och ordningssinne

* Positiv grundattityd, social och bra på att samarbeta

Övrigt:

* God förståelse för personlig säkerhet och planering av arbetet för att minimera risker

* Fältarbetet innebär även att mätutrustning måste bäras vissa sträckor och god fysik är därför av betydelse

* God datorvana främst Microsoft office

* Körkort B

Additional Information

Placeringsort:

Stockholm

Golder Associates är en global medarbetarägd organisation med över 50 års erfarenhet inom miljö, jord, berg, vatten och naturresurser. Totalt är vi över 6500 medarbetare varav 130 arbetar på kontor i Stockholm, Göteborg och Luleå. Geometrik är ett helägt dotterbolag till Golder och är en av Sveriges ledande leverantörer och installatörer av jord- och bergmekanisk mätutrustning. Vi förser entreprenörer och konsulter inom infrastruktur, konstruktion, gruvindustri och miljöbevakning med relevant mätdata. Exempelvis konstruerar, installerar och ansvarar vi för driften av ett flertal helautomatiska mätstationer över hela landet som varnar för exempelvis jordskred och miljöstörningar. Vi är ett engagerat team som brinner för mätteknik och dess möjligheter.

Låter detta som något för dig?

Vi rekryterar kontinuerligt. Välkommen att skicka in ett personligt brev och CV via vår jobbportal http://golder.rekry.se/.

Frågor om tjänsten besvaras av:

Sara Henryson, Human Resource Manager på telefon 08-506 306 20 eller Fredrik Pettersson, Gruppchef Geometrik på telefon 0705-117 687.

www.golder.se

Apply Online - Golder's European Region

Refer this job to a friendRefer

Job Segment: Engineer, Geology, Geotechnical Engineering, Engineering

Related Jobs